ADR és ami mögötte van
kezdő 2006.04.05. 18:13
Mi az ADR. Milyen hazai jogszabály tartalmazza az ADR-t. stb...
-Mi az ADR ? A veszélyes áruk szállításából fakadó veszélyek, kockázatok csökkentésének igénye létrehozta 1957-ben Genfben az ADR nemzetközi megállapodást ( Accord européen relatif au transport international des marchandieses Dangereuses par Route ), melynek magyar megnevezése : „A veszélyes áruk nemzetközi közúti szállításáról szóló európai megállapodás” Ehhez az egyezményhez hazánk 1979-ben csatlakozott.
-Milyen hazai jogszabály tartalmazza az ADR-t?
46/2005 (VI.28.) GKM rendelet
-Kinek kötelező ADR tanácsadót alkalmazni?
A 2/2002-es kormányrendelet a következőt mondja: A Kormány a veszélyes áruk vasúton, közúton vagy belvízen történő szállítása biztonságának növelése céljából és az ilyen szállításokra vonatkozó hazai és nemzetközi előírások végrehajtása elősegítése érdekében a következőket rendeli el:
1. § (1) A rendelet hatálya a Magyar Köztársaság területén székhellyel vagy telephellyel rendelkező, a 2. § b) pontjában meghatározott tevékenységet végző vállalkozásokra és az ezeknél a vállalkozásoknál alkalmazott veszélyes áru szállítási biztonsági tanácsadókra terjed ki.
(2) A rendelet előírásait nem kell alkalmazni azokra a vállalkozásokra, amelyek a) tevékenysége a veszélyes áruk olyan mennyiségéhez kapcsolódik, amely nem haladja meg az 1999. évi ADR „B” Melléklet 10010 és 10011 szélzetszámai szerinti értékeket; b) az 1999. évi ADR „A” Melléklet 2009 szélzetszám szerinti szállítást végeznek; c) fő vagy kiegészítő tevékenységi körébe nem tartozik a veszélyes áru szállítás, illetve az ezzel kapcsolatos be- és kirakás, de esetenként részt vesznek olyan veszélyes áruk szállításában vagy ehhez kapcsolódó be- és kirakásban, amelyek csak kisebb veszélyt vagy környezeti kockázatot jelentenek. 2. § E rendelet alkalmazásában
a) veszélyes áru: a Veszélyes Áruk Nemzetközi Közúti Szállításáról szóló Európai Megállapodás (ADR) hatálya alá tartozó anyag és tárgy; b) a veszélyes áruk közúti, vasúti és belvízi szállításával kapcsolatos tevékenység: a veszélyes áru telephelyen kívüli továbbítása, ideértve a szállításhoz kapcsolódó feladást, az árunak a szállítás során történő ideiglenes tárolását, az áru becsomagolását, a be- és kirakodást (beleértve a töltést és ürítést is). A feladás magába foglalja a szállítmányozást is; c) vállalkozás: minden a Magyar Köztársaság területén lakóhellyel, székhellyel vagy telephellyel rendelkező természetes vagy jogi személy, jogi személyiség nélküli gazdasági társaság, amely veszélyes áruk közúti, vasúti és/vagy belvízi szállításával kapcsolatos tevékenységet folytat; d) veszélyes áru szállítási biztonsági tanácsadó (a továbbiakban: tanácsadó): a vállalkozás által alkalmazott vagy megbízott személy, aki a 4. §-ban meghatározott feladatot és munkakört ellátja, és az 5. §-ban előírt szakképesítéssel rendelkezik.
3. § (1) A veszélyes áruk vasúti, közúti vagy belvízi szállításával kapcsolatos tevékenységet végző vállalkozás vezetésére jogosult személy (a továbbiakban: vezető) köteles a rendeletben foglaltaknak megfelelően legalább egy tanácsadót írásban kinevezni. Több tanácsadó alkalmazása esetén, írásban meg kell határozni az 1. számú melléklet szerinti feladataik szakmai, illetőleg területi megosztását.
(2) A tanácsadó feladatait olyan személy láthatja el, aki a Központi Közlekedési Felügyelet (a továbbiakban: KKF) által a tanácsadókról vezetett, külön jogszabályban meghatározott névjegyzékben szerepel, és
a) a vállalkozás tulajdonosa vagy vezető tisztségviselője, vagy b) a vállalkozással munkaviszonyban áll, vagy c) a vállalkozással munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban áll. (4) A vállalkozás vezetője köteles a tanácsadó megbízásáról és annak változásáról a KKF-et 15 napon belül értesíteni, saját alkalmazottait és a veszélyes áru szállításában érintett üzleti partnereit tájékoztatni a tanácsadó személyéről. Az értesítés alapján a KKF a vállalkozásoknál alkalmazott tanácsadók személyéről névjegyzéket vezet.
4. § (1) A tanácsadó feladata annak elősegítése, hogy a vállalkozás a veszélyes áru szállításával kapcsolatos tevékenységét az előírásoknak megfelelően és a lehető legbiztonságosabban végezze. A tanácsadó feladatait részletesen az 1. számú melléklet tartalmazza. A tanácsadó kinevezésével a vállalkozás vezetője nem mentesül a veszélyes áruk szállításával kapcsolatos felelősség alól.
-Mi az ADR tanácsadó feladata ?
A tanácsadónak a megrendelő tevékenységére vonatkozóan a következők a feladatai:
- annak figyelemmel kísérése, hogy betartják-e a veszélyes áruk szállítását szabályozó előírásokat - tanácsadás a vállalkozás számára a veszélyes áruk szállítását illetően - éves jelentés készítése a vállalkozás vezetősége, vagy adott esetben a helyi hatóság számára a vállalkozás veszélyes áruk szállításával kapcsolatos tevékenységéről. Az éves jelentéseket öt évig meg kell őrizni, és a hatóság kérésére be kell mutatni. -A Tanácsadónak ezen kívül kötelessége figyelemmel kísérni a Megrendelő érintett tevékenységére vonatkozóan a következők gyakorlati végrehajtását, és az ezzel kapcsolatos eljárásokat:
-a szállítandó veszélyes áruk azonosítására vonatkozó szabályok betartását azt, hogy a vállalkozás figyelembe veszi-e a szállító járművek vásárlásánál a szállítandó veszélyes áruval kapcsolatos különleges követelményeket -a veszélyes áru szállítására ki- és berakásra használt felszerelések ellenőrzésére szolgáló eljárásokat - a vállalkozás alkalmazottainak megfelelő képzését, és a képzésről szóló jelentések, okmányok őrzését, nyilvántartását -szállítás, vagy a ki-berakodás biztonságát veszélyeztető baleset, vagy rendkívüli esemény esetén a megfelelő veszély-elhárítási eljárások alkalmazását -szállítás, vagy a ki-berakodás alatt észlelt súlyos balesetek rendkívüli események, vagy súlyos szabálytalanságok okának felderítését, vagy amennyiben szükséges, jelentés készítését -balesetek, rendkívüli események, vagy súlyos szabálytalanságok ismétlődésének megakadályozását célzó, megfelelő eljárások alkalmazását -az alvállalkozók, vagy harmadik felek kiválasztásakor és igénybevételekor a veszélyes áruk szállításával kapcsolatos jogi előírások, és különleges követelmények figyelembevételét -annak ellenőrzését, hogy a veszélyes áruk szállításában, ki-és berakásában résztvevő alkalmazottak részletes technológiai utasítást és oktatást kapnak -a veszélyes áruk szállításakor, ki- és berakásakor fennálló veszélyek tudatosítását szolgáló intézkedések meghozatalát -olyan ellenőrzési eljárások foganatosítását, melyek azt hivatottak biztosítani, hogy a járműveken a kötelező okmányok, és biztonsági felszerelések a szabályoknak megfelelő formában megtalálhatók legyenek -olyan ellenőrzési eljárások foganatosítását, melyek a ki-és berakással kapcsolatos szabályok betartását biztosítják.
forrás adrtanacsadas.hu
|